Girişimcilik

Sosyal Medya Girişimcileri

Girişimcilik


Girişimciler, cesur ve risk almayı seven insanlardır. Girişimci kişilikler, yapılan bir işe geniş çerçeveden bakmayı bilirler ve durumlar üzerine bu şekilde yorum yaparlar. Çözülmesi gereken sorunları ve değişimleri, daha geniş bir şekilde ele alabilirler. Bu nedenle de daha fazla risk alırlar ve başarılarını da buna borçlu olurlar.

Girişimci kişiler kendine güven duymalı ve karşı tarafın da kendine güven duymasını sağlamalıdır. Geri adım atmaktan korkmamalı, yeniden başlama gücüne sahip olmalıdır. Elde ettiği sonuçları değerlendirebilmelidir. Mesleki riskleri üstlenebilmeli ve riskleri iyi bir şekilde yönetebilmelidir. Yaratıcı, cesaretli ve iyimser olmalıdır. Girişimci ruhunu şahlandıran ortamı yaratabilmeli ve kendinin farkında olmalıdır.

Girişimciler, bireysel ve toplumsal düşünebilmelidir. Hemen her konuda fikir sahibi olmalı ve sorunlara kalıcı çözümler üretebilmelidir. Sürükleyici olmalı ve fırsatlardan yararlanabilmelidir. Yeniliklere açık olmalı ve kolay uyum sağlayabilmelidir. Başarıya inanmalı ve işini her daim sevmelidir.

Bu kavram, en genel ifadeyle kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Girişimcilik son yıllarda her yer sıkça bahsedilen bir konudur. Teknolojinin gelişimi ile birlikte insanlar kafalarındaki projeleri hayata geçirmek için atılımlar yapmaya başladılar. Kurumsal şirketlerdeki çalışma şartlarının ağır olması ve daha fazla para kazanma düşüncesi genel olarak insanları yeni girişimler yapmaya itiyor.

Girişimci, mal ve hizmet üretimi yapmak amacıyla üretim unsurlarını en kazançlı koşullar altında bir araya getiren kişiye denir. Risk alır ve iş projesini hayata geçirir. Girişimci olan kişi hem para kazanır ama aynı zamanda ekonomik bir değer üretir. Başka kişilere de istihdam sağlar. Yetenek, birikim ve cesaret özelliklerinin birleşimi girişimciyi meydana getirir.